specjalista z zakresu prawa ubezpieczeń, były wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, prezes Zarządu Zrzeszenia Prawników Polskich w Kaliszu, odznaczony w 2003 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, autor licznych publikacji oraz felietonów p.t. Porady mecenasa w tygodniku \"Magazyn Ziemi Kaliskiej\".
Pani Maria W. zawarła z ubezpieczycielem umowę swojego samochodu od uszkodzeń typu auto casco i za poradą agenta zapłaciła najwyższą składkę wynikającą z taryfy – wariant serwisowy.
Kiedy na skutek tzw. stłuczki pojazd uległ uszkodzeniu, szkoda została zgłoszona do ubezpieczyciela, a ten wprawdzie uznał swoją odpowiedzialność, ale tylko do wysokości własnego kosztorysu. Zdaniem ubezpieczonej odszkodowania zostało obniżone co najmniej o 3.282,25 zł.
Zakład ubezpieczeń oświadczył, że kosztorys poszkodowanej za naprawę pojazdu nie może być akceptowany w części zawierającej ceny serwisowe, ponieważ pani Maria nie przedłożyła faktur za naprawę, a tym samym nie udowodniła wysokości szkody. Powinność takowa w myśl § 19 ust.7 ogólnych warunków ubezpieczenia dotyczy wszystkich klientów także tych którzy zapłacili wyższą składkę za tzw. wariant serwisowy.
Tak więc można powiedzieć, że pani Maria zapłaciła za więcej, a otrzymała mniej. Płacąc za wariant serwisowy mogła bowiem liczyć na odszkodowanie zawierające ceny serwisowe, a otrzymała rozliczenie wg cen niższych.
Sądy obu instancji stwierdziły, że powyższy sposób obliczenia wysokości szkody pozostaje w niezgodności z prawem, postanowienie umowy określone w ogólnych warunkach dyskryminujące klienta stanowi klauzulę niedozwoloną tzw. klauzulę abuzywną, sprzeczną z dobrymi obyczajami, rażąco naruszającą interesy konsumenta. Intencją klientki było bowiem opłacenie wyższej składki, aby otrzymać wyższe odszkodowanie i lepszą ochronę. Niespełnienie tych oczekiwań poprzez żądanie przedstawienia rachunków prowadziło w tych warunkach do pozbawienia klienta korzyści płynącej z ubezpieczenia.
W toku postępowania sąd dopuścił dowód z opinii biegłego, który rozliczył szkodę powódki wg ceny oryginalnych części serwisowych.
Sąd rejonowy zasądził na rzecz pani Marii dochodzoną kwotę 3.382,25 zł, a sąd II instancji oddalił apelację ubezpieczyciela.
Opracowano na podstawie akt prowadzonej przez Kancelarię sprawy, inicjały osobowe zostały zmienione.
Fortuna, Szczepaniak i Partnerzy
Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Aleja Wolności 12, 62-800 Kalisz
+48 62 766 32 35
+48 62 766 41 60
kancelaria@fortuna.kalisz.pl
NIP: 618-202-48-47
Nr konta: 59 1020 2212 0000 5102 0100 4423