Świętosław Fortuna
Świętosław Fortuna
radca prawny, partner zarządzający
+48 605 248 387

specjalista z zakresu prawa ubezpieczeń, były wicedziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, prezes Zarządu Zrzeszenia Prawników Polskich w Kaliszu, odznaczony w 2003 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, autor licznych publikacji oraz felietonów p.t. Porady mecenasa w tygodniku \"Magazyn Ziemi Kaliskiej\".

← Powrót do artykułów

Zapłaciła za auto casco za wariant serwisowy, a rozliczyli ją na ogólnych zasadach

8 miesięcy temu

Pani Maria W. zawarła z ubezpieczycielem umowę swojego samochodu od uszkodzeń typu auto casco i za poradą agenta zapłaciła najwyższą składkę wynikającą z taryfy – wariant serwisowy.

Kiedy na skutek tzw. stłuczki pojazd uległ uszkodzeniu, szkoda została zgłoszona do ubezpieczyciela, a ten wprawdzie uznał swoją odpowiedzialność, ale tylko do wysokości własnego kosztorysu. Zdaniem ubezpieczonej odszkodowania zostało obniżone co najmniej o 3.282,25 zł.

Zakład ubezpieczeń oświadczył, że kosztorys poszkodowanej za naprawę pojazdu nie może być akceptowany w części zawierającej ceny serwisowe, ponieważ pani Maria nie przedłożyła faktur za naprawę, a tym samym nie udowodniła wysokości szkody. Powinność takowa w myśl § 19 ust.7 ogólnych warunków ubezpieczenia dotyczy wszystkich klientów także tych którzy zapłacili wyższą składkę za tzw. wariant serwisowy.

Tak więc można powiedzieć, że pani Maria zapłaciła za więcej, a otrzymała mniej. Płacąc za wariant serwisowy mogła bowiem liczyć na odszkodowanie zawierające ceny serwisowe, a otrzymała rozliczenie wg cen niższych.

Sądy obu instancji stwierdziły, że powyższy sposób obliczenia wysokości szkody pozostaje w niezgodności z prawem, postanowienie umowy określone w ogólnych warunkach dyskryminujące klienta stanowi klauzulę niedozwoloną tzw. klauzulę abuzywną, sprzeczną z dobrymi obyczajami, rażąco naruszającą interesy konsumenta. Intencją klientki było bowiem opłacenie wyższej składki, aby otrzymać wyższe odszkodowanie i lepszą ochronę. Niespełnienie tych oczekiwań poprzez żądanie przedstawienia rachunków prowadziło w tych warunkach do pozbawienia klienta korzyści płynącej z ubezpieczenia.

W toku postępowania sąd dopuścił dowód z opinii biegłego, który rozliczył szkodę powódki wg ceny oryginalnych części serwisowych.

Sąd rejonowy zasądził na rzecz pani Marii dochodzoną kwotę 3.382,25 zł, a sąd II instancji oddalił apelację ubezpieczyciela.

Opracowano na podstawie akt prowadzonej przez Kancelarię sprawy, inicjały osobowe zostały zmienione.

Fortuna, Szczepaniak i Partnerzy

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Aleja Wolności 12, 62-800 Kalisz

+48 62 766 32 35
+48 62 766 41 60
kancelaria@fortuna.kalisz.pl

NIP: 618-202-48-47
Nr konta: 59 1020 2212 0000 5102 0100 4423

Ta strona używa ciasteczek (cookies), korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Copyright © 1990-2024 Fortuna & Szczepaniak - Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych. Wszelkie prawa zastrzeżone.